Bibelläsningsträffar för tjejer och kvinnor
Bibelläsningsträffar för tjejer och kvinnor
Om detta event
”Nu har vi bibelläsningsträffar för tjejer och kvinnor i alla åldrar.
Vi träffas, sjunger lovsång och ber tillsammans, läser bibeln och avslutar med fika. Målet med träffarna är att skapa en mötesplats där kvinnor blir utrustade för livet med Jesus genom gemensam bibelläsning. Vi tror att bibeln är en god grund att bygga sitt liv på och vill att fler ska göra det!
Vår förhoppning är att relationer ska byggas över generationsgränserna, där vi får dela livets glädje, sorg och erfarenheter med varandra. Det är en plats att brottas med sin tro, stärkas av andras tro, stötta varandra i vandringen med Jesus och få förnyade tankar om vad Gud vill säga genom sitt ord!
Vi hoppas att det får bli en plats av uppmuntran, där vi alla kan få upptäcka vårt uppdrag i Guds stora plan. Allt detta för att Jesus ska bli trodd, känd, älskad och efterföljd!”